ابزار آلات, لحیم کاری

کاربرد روغن فلکس در لحیم کاری چیست ؟

یکی از بهترین بخش های های الکترونیک ، لحیم کاری است. برای اتصال قطعات الکترونیکی  بر روی برد و مدار نیاز به یک اتصال دهنده داریم که این اتصال دهنده علاوه بر خاصیت رسانایی ، باید سبک  باشد. درنتیجه استفاده از رسنایی به نام قلع بسیار مرسوم است. به طور معمول قلع ها ترکیبی از سرب و روغن هستند که درهنگام حرارت دیدن با شکل گیری انفعالات شیمیایی امکان خطر اکسیده شدن  در پایه های اتصال و مدار پیدا می کنند. برای پیشگیری از این مشکل از روغن فلکس Flux ، چسب فلکس و یا مایع فلکس استفاده می شود.

روغن فلکس چیست ؟

 

روغن لحیم، فلکس یا فلاکس (Flux) به ماده‌ای اطلاق می شود که برای تمیزکاری سطوح برد و پیشگیری از اکسایش در نقطه لحیم کاری به کار می‌رود. این ماده معمولا به صورت روغن یا خمیر مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا از روغن فلاکس استفاده می کنیم ؟

 

یکی از عوامل عدم چسبندگی و اتصال آلیاژ لحیم به فلز پایه ایجاد لایه اکسید کروم بر بروی سطح فلز است. برای رفع این مشکل و یا جلوگیری از ایجاد اکسیداسیون ازروغن فلکس استفاده می شود.

براساس ترکیبات به کار رفته در روغن فلکسی یا روغن فلکس این روغن انواع مختلفی دارد و کاربرد کلی آن برای برطرف کردن و یا پیشگیری ازازکسیداسیون پس از لحیم کاری می باشد.

انواع روغن فلکسFlux

با توجه به نوع و جنس لحیم کاری روغن فلکس انواع مختلف دارد

روغن فلکسی زد Z مورد استفاده در لحیم کاری بدلیجات با کد FZ

روغن فلکسی صنعتی مورد استفاده در وان قلع با کد  FS

روغن فلکسی ماد مورد استفاده در برد های الکتریکی با کد FM

روغن فلکسی استیل مورد استفاده در لحیم کاری استیل

روغن فلکسی آلومینیوم برای پیشگیری و رفع اکسیداسیون روی فقط آلومینیوم

چه روغن فلکسی مناسب کار لحیم کاری است؟

 

با توجه به اینکه نوع فلاکس در هر مدل کار لحیم کاری و منتاژ متفاوت است و با در نظر گرفتن نقش کلیدی BGA لازم است به نکات زیر توجه فرمایید:

برند و اصالت محصول

نوع  و خصوصیات روغن برای مصرف

تاریخ مصرف

آیا مایع فلکس مضر است؟

 

بخار حاصل ازتماس شمش قلع ذوب شده در وان قلع و برد مدار سمی و سرطان زا است . بهتر است هنگام کار با مایع فلکس از یک عدد ماسک استفاده شود تا محافظ سلامتی شما باشد.

تفاوت مایع فلکس و خمیر قلع چیست ؟

مایع فلکس بی رنگ شبیه آب (گاهی هم به رنگ زرد) می باشد. که همانطور که گفته شد برای برداشتن اکسید از روی برد و پایه قطعات مورد استفاده قرار می گیرد.

خمیر قلع ، از روغن لحیم به همراه دانه های خیلی کوچک قلع تشکیل شده است، که معمولا در پایه زدن آی سی های BGA مورد استفاده قرار می گیرند. رنگ آن خاکستری و اگر با لوپ مشاهده کنید شبیه به تخم خاویرا است . کاربرد دیگر خمیر قلع استفاده در پایه های کانکتور های مختلف که درآن قسمت به دلیل عدم استفاده از هویه می توان با خمیر قلع ، به لحیم کاری ادامه داد.

توجه داشته باشید از مایع فلکس در لحیم کاری با وان قلع می توان استفاده کرد و  بهتر است از روغن لحیم در لحیم کاری با هویه استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *