ابزار آلات, لحیم کاری

ابزار مورد نیاز لحیم کاری چیست ؟

یکی از مهم ترین  موضوعات در بخش قطعات الکترونیکی لحیم کاری است . لحیم کاری راهی است برای اتصال دو قطعه فلزی به یکدیگر که نوع این اتصال دائمی می باشد.

 در این مقاله سعی داریم شما  را با مبانی صحیح لحیم کاری و ابزار مورد نیاز این کار آشنا کنیم.

معرفی ابزار مورد لحیم کاری :

اولین مرحله برای شروع کار تهیه ابزار کار مناسب و متناسب با نیازتان می باشد. شما می توانید ابزار مورد نیاز خود را که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد، از بخش فروشگاه سایت نبی االکترونیک تهیه نمایید.

هویه:

مهمترین بخش کار انتخاب هویه مناسب با کاری است که می خواهید انجام دهید. هویه ها براساس توان مصرفی و نوع کاربرد انواع مختلفی دارند. به طور معمول هویه های قلمی مناسب ، توانی بالاتر از 25 وات را باید داشته باشند. در هنگام خرید هویه توجه کنید شاید در ابتدا با خرید هویه ارزان قیمت ، هزینه کمتری پرداخت کرده باشید اما حین کار ، باتوجه به زمان گرم شدن هویه و نوع حرارت دهی به سیم هویه برای ذوب شدن ، امکان آسیب دیدن قطعات و بالاتر رفتن هزینه های احتمالی وجود دارد.

یکی از رایج ترین هویه های کاربردی در لحیم کاری را در عکس زیر مشاهده می کنید. این هویه ها در توان های مختلف به بازار عرضه شده اند.

نوع دیگری از هویه وجود دارد که کیفیت و توان بالاتری دارد و مخصوص لحیم کاری های حرفه ای هستند که می توان در آنها دما را کنترل کرد.

بهتر است از سایر نمونه های هویه استفاده نکنید. مثلا کنترل هویه های گازی بخاطر توان های مختلفی که دارد مشکل است و یا هویه های باطری دار فقط در مواقع ضرورت که دسترسی به برق ندارید می تواند مناسب باشد.

                    

لازم به ذکر است به هیچ وجه از شعله برای لحیم کاری مدار های الکتریکی استفاده نکنید.

پایه هویه:

جهت پیشگیری از آسیب دیدگی و آتش سوزی بهتر است هنگام کار با هویه آن را داخل پایه هویه که اصولی ترین وسیله برای انجام کار است استفاده کنید و یا نهایتا هویه را در سینی فلزی قرار دهید.

قلع ( سیم لحیم ):

سیم های لحیم در قطرهای مختلف متناسب با نیاز کار لحیم تولید می شوند در نتیجه انتخاب قلع مناسب می تواند در کیفیت لحیم کاری اثر مستقیم بگذارد. سیم لحیم ترکیبی از آلیاژ قلع و سرب می باشد. بهترین درصد ترکیب  60 درصد قلع و 40 درصد سرب است. بخصوص در لحیم کاری قطعات الکترونیکی نیاز است که درصد قلع حدود 60 درصد باشد زیرا قلع نقطه ذوب پایین تری نسبت به سرب دارد و با دمای کمتری می توان آن را ذوب کرد در نتیجه می توان از رسیدن آسیب احتمالی به قطعات الکرتونیکی جلوگیری کرد.

سیم چین:

سیم چین ابزاری بسیار کاربردی است جهت جداسازی بخش های اضافه کاری لحیم کاری

اسفنج نسوز:

اسفنج نسوز برای تمیز کردن قلع های اضافی نوک هویه کاربرد دارد. توجه داشته باشید هنگام استفاده از اسفنج، کمی آن را با آب مرطوب نگه دارید.

گیره:

 گیره و یا پایه نگهدارنده به شما کمک میکند تا هنگام لحیم کاری برد مورد نظر ثابت بماند وبا افزایش دقتکار، کیفیت و امنیت حفظ شود.

قلع کش:

ممکن است هنگام لحیم کاری ، حجم زیادی از لحیم روی برد باشد و یا قلع در جای مناسب قرار نگرفته باشد و یا قطعه ای اتصال مناسبی نداشته باشد در نتیجه قلع کش ابزار مناسبی است برای برداشتن اضافات قلع . برای این منظور باید ابتدا نقطه مورد نظر را با هویه گرم کرده و سپس توسط قلع کش، قلع را از روی برد برداشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *