گلند و درپوش

آشنایی با گلند و کاربرد های آن

گلند یا کانکتور به نوعی وسیله جهت اتصال گفته می شود که از آن برای پوشش روی کابل به جعبه تقسیم و تابلو برق استفاده می شود. گلند ها جهت پوشش ایمنی کابل ها در برابر بارهای وارده ، رطوبت ، سایش و خوردگی ، گرما و آتش هستند. بعلاوه با نصب گلند ، محل اتصال در برابر نفوذ رطوبت و گاز های قابل اشتعال درون جعبه تقسیم محافظت می شود.

گلند ها با توجه به کاربرد و سطح مقطع کابل به صورت پلاستیکی ، برنجی ، برنج آبکاری با نیکل کروم و فولاد ضد زنگ و… در سایز های مختلف ساخته می شوند.

آشنایی با انواع جنس گلند

1- گلند پلاستیکی

می توان از گلند پلاستیکی در بسیاری از کابل ها استفاده کرد. مقاومت گلند های پلاستیکی در برابر موادی مانند اسید های ضعیف، گریس و آب نمک خوب است اما در برابر دماهای بالا مقاومت خوبی ندارند.

2- گلند فولاد ضد زنگ

گلندهای فولاد ضد زنگ (Stainless Steel) نوعی گلند فلزی با درجه حفاظتی IP69 و IP68 ضد آب هستند که در برابر خوردگی موادی مانند آب و نمک، الکل، بنزین، اسیدهای ضعیف مقاومت بالایی دارند.

3- گلند برنجی با آبکاری نیکل

گلند هایی از جنس برنج با پوششی از نیکل کروم  مقاومت بالایی در برابر فشار و دمایی بین 40- تا 120 درجه سانتی گراد را دارا هستند . از این گلند ها در کارخانجات و ماشین آلات نیروی دریایی استفاده می شود.

4- گلند PVC

گلند های PVC گلند های سبکی هستند که مقاومت و انعطاف پذیری مناسبی دارند. از این گلند ها در محیط های خارجی سخت و نامناسب استفاده می شود.

انواع گلند براساس ابعاد

 

گلند PG

گلند های PG طبق استاندارد DIN 40430 کشور آلمان ساخته می شوند و عدد درج شده بعد از PG نشان دهنده بیشترین قطر کابل عبوری از گلند است و این عدد بر حسب میلی متر می باشد.

گلند متریک

گلند های متریک (Metric Cable Gland) براساس استاندارد ISO ساخته می شوند. عدد بعد از M نشان دهنده قطر خارجی پیچ می باشد. این عدد بر حسب میلی متر می باشد.

گلند  NPT

گلند های نوع  NPT طبق استاندارد بین المللی لوله هات و اتصالات NPY در دو نوع صاف و مخروطی ساخته می¬‌شوند. این گلند ها جهت آب بندی و استحکام سازی استفاده می شوند. عدد بعد از NPT نشان دهندۀ قطر خارجی پیچ است. این عدد بر حسب اینچ می باشد.

گلند نوع G

گلند های نوع G بر اساس استانداردهای فنی BSP پیچ ها طراحی و ساخته شده اند. روش های اتصال در این گلند ها از نوع اتصال نر و ماده است. عدد بعد از G نشان دهندۀ قطر خارجی پیچ است. این عدد بر حسب اینچ می باشد.

در هنگام خرید گلند حتما به نکات زیر توجه فرمایید:

  •  سایز دهانه و ارتفاع بعلاوه ضخامت گلند مناسب با قطر سیمی که از آن عبور می کند باشد.
  •  استحکام و مقاومت گلند مناسب کاربرد موردنظر باشد.
  •  نوع اتصال گلند مناسب با کاربرد مد نظر باشد.
  •  استانداردها و شرایط محیط عملکرد از لحاظ ایمنی رعایت شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *