لحیم کاری

آشنایی با انواع هویه

مهمترین ابزار برای لحیم کاری قطعات مدار های الکترونیکی هویه است. کمتر کسی است که هویه را ندیده باشد یا با آن آشنایی نداشته باشد.

از هویه در انواع مختلف برای لحیم کاری روی برد استفاده می شود در این روش گرمای نوک هویه ، سیم لحیم را در نقطه مورد  ذوب کرده و باعث اتصال قطعات بهم بر روی برد می شود. البته در لحیم کاری مدارات الکترونیکی علاوه بر هویه به ابزاری مانند روغن لحیم ، روغن فلکس ، پایه هویه ، سیم قلع ، نوک هویه و تمیز کننده نوک هویه نیاز داریم.

آشنایی با ساختار هویه

به طور معمول هویه از 3 قسمت اصلی تشکیل شده است. قسمت دسته هویه که عایق بندی حرارتی دارد تا مانع سوختن دست فرد می شود. بخش دوم ، قسمت المنت هویه می باشد که وظیفه تبدیل انرژی الکتریکی ( جریان برق ) را به عهده دارد. بخش سوم ، نوک هویه است که وظیفه آن دریافت حرارت ایجاد شده توسط المنت و انتقال آن به قلع و سیم لحیم جهت ذوب شدن می شود.

هویه به دو نوع متغییر و ثابت تقسیم می شوند.

هویه با درجه حرارت ثابت

هویه ثابت نوعی از هویه است که امکان تنظیم دما را ندارد و با یک توان ثابت کار می کند. برق مصرفی این مدل هویه ، همان برق شهری است که بستگی به نوع هویهدر هویه از 15 وات تا چند صد واتی مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد استفاده این دست هویه ها ، مصارف عمومی و لحیم کاری های مدار های چاپی و اتصال قطعات فلزی می باشد.

هویه با درجه حرارت متغییر

در مقابل هویه های ثابت هویه هایی با درجه حرارت متغیر به اصطلاح چند توانه هستند. در این مدل هویه ها به وسیله ولوم تنظیم دما می توان میزان حرارت مورد نیاز را با توجه به نوع کار تغییر داد. این نوع هویه ها بیشتر مورد استفاده افراد حرفه ای قرار میگیرد.

هویه هایی با قابلیت حمل

اگر در جایی باشید که نیاز به استفاده از هویه داشته باشید اما در دسترسی به جریان برق نداشته باشید ، می توانید از انواع  مدل هویه های قابل حمل استفاده نمایید. در ادامه شما را با پرکاربردترین این هویه های قابل حمل آشنا می کنیم:

هویه گازی

هویه های گازی از طریق ذخیره کردن گاز مایع ذخیره شده در مخزن خود گرما تولید می کنند. گاز این مخزن را می توان همانند فندک پس از اتمام شارژ کرد.

هویه های شاژی

این هویه با داشتن پایه شارژ، شارژ می شود تا در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گیرد.

هویه باطری خور دارای USB

این مدل هویه ها از طریق باطری های کتابی 1.5 ولتی کار میکند. در بعضی از مدل های آن قابلیت استفاده از USB هم موجود است.

هویه تفنگی

هویه های تفنگی توان بالاتری نسبت به هویه های قلمی حدود 100 وات به بالا را دارند. نوک این هویه ها پهن تر است و مناسب لحیم کاری و اتصالات درشت می باشد.

سرعت بالا رفتن دما در هویه های تفنگی بسیار زیاد است و کار با آنها راحت می باشد. در هویه تفنگی به وسیله ترانسفورماتور می توان ولتاژ را کنترل کرد.

هویه لیزری

هویه های لیزری بسیار کاربرد حرفه ای دارد و نسبت به هویه های قبل از قیمت بالاتری برخوردار است. به وسیله این دستگاه می توان با دمای ثابت ، قطعات بسیار ریز در ابعاد میلیمتری را لحیم کاری کنیم.

پایه هویه

برای راحتی کار و حفظ ایمنی و جلوگیری از آتش سوزی و سوختگی حتما به پایه هویه نیاز داریم.

نوک هویه

نوک هویه یا سر هویه بخش مهمی از هویه است که باید به نوع آلیاژ استفاده شده در آن بسیار توجه شود تا سر هویه نسوز باشد. این خاصیت مربوط به چسبندگی نوک هویه هنگام کار و جلوگیری از سیاه و اکسیده شدن سر آن می شود.

هویه هایی که دارای نوک قابل تعویض هستند، از این جهت که با خرابی احتمالی نوک هویه می توان براحتی جایگذینی برای آن انتخاب کرد انتخاب مناسبی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *